Prevence a léčba

V této rubrice najdete odpovědi na otázky: 

Varicella - plané neštovice

Než a když porodíte

Klíšťata - několik otázek a odpovědí

Léčba chřipky

Zvracení

Prevence  "cestovatelských průjmů"

Dětské úrazy

Kožní problémy  u dětí v létě

Jak chránit děti, když hrozí komáři, klíšťata a vši?

Horečka

Důležitá telefonní čísla

Plusoptix -vyšetření zraku dětí

Horečka

Za horečku se označuje tělesná teplota zvýšená nad definovanou normu, obecně nad 38°C. Horečka je nejčastěji obranou odpovědí organismu na infekci. Měření teploty: Rektálně (v zadečku) – doporučováno u malých dětí, cca do 4 let věku Orálně (v ústech) – je o 0,6° nižší než rektální Axilárně (v podpaží) – nejčastěji používaná metoda, o 0,5° nižší než rektální Ostatní formy měření jsou spíše orientační. Kdy srážet teplotu: Je důležitý celkový stav dítěte a jeho komfort (jak teplotu snáší, zda ho k tomu nebolí hlava, klouby, apod.). Vždy doporučujeme srážet teplotu nad 38,5-39°C měřeno v podpaží, do 38°C teplotu nesrážíme, hodnota „mezi“ se řeší individuálně, ale není chybou tuto teplotu snižovat. Jak srážet teplotu: Fyzikální léčba: V poslední době je nejvíce doporučovaný tzv. „sponging“ = houbu namočit do vody o teplotě ne nižší než 30°C a oťukávat povrch těla. Pokud má dítě studené ruce a nohy, pak oťukáváme pouze trup a čelo. Léky: Nejčastějšími léky proti vysoké teplotě jsou paracetamol a ibuprofen Paracetamol (Paralen, Panadol, Mexalen) - 10-15mg/kg hmotnosti a dávku, interval 6 hodin, maximální denní dávka 75mg/kg/den Ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin) - 5-10mg/kg hmotnosti a dávku, interval 8 hodin, maximální denní dávka 40mg/kg/den Pro zjednodušení jsou níže přiloženy tabulky. Praktické rady: 1. Pokud je třeba rozkrojit čípek, dělíme ho podélně, nožem nahřátým pod horkou vodou. Sirup můžeme naředit trochu čaje, šťávy, přesnídávky (pokud ho dítě nechce samotný), dát zapít. 2. Dítě by mělo při horečce omezit fyzickou aktivitu, pít dostatek vlažných nedráždivých tekutin. 3. Léky proti horečce dávkovat podle hmotnosti, ne podle věku. 4. Nekombinovat současně lék s fyzikálním chlazením, fyzikální chlazení lze využít samostatně či v mezidobí. 5. Nedoporučuje se ihned začínat s kombinací paracetamolu a ibuprofenu. Obvykle začínáme s paracetamolem, pokud nezabírá přejít na ibuprofen. Kombinace obou léků je až třetí volba, mezi jednotlivými dávkami léků musí být minimální rozestup 3 hodiny. 6. Teplotu začít srážet ještě před případnou návštěvou u lékaře

Varicella - plané neštovice:

Vzhledem k množství nakažených dětí dovolte stručné informace o nemoci a zásady léčby:

 

Inkubační doba- tj. od kontaktu s nemocným do projevu infekce je 2-3 týdny,většinou téměř přesně 14 dní.

Nakažlivost: den před prvními kožními projevy + po celou dobu přibývání až do zaschnutí všech puchýřků.

Doba trvání nemoci- 14 dní,pak optimálně týden rekonvalescence-zvl u školkových dětí.

Projevy mohou být i na sliznicích-ústa,genitál...vzhled afty.

Projevy:pupínek-puchýřek-stroupek- jizvička

tyto kožní projevy přibývají postupně,takže na dítěti vidíte najednou jak puchýřky, tak zasychající stroupky event.jizvičky.

Přibývají 3-5 dní,po tuto dobu může mít dítě teploty.První týden by mělo být dítě doma,druhý týden může opatrně ven,ale rozhodně ne do kolektivu, imunita je oslabená a hrozí závažnější průběh jakéhokoliv infektu.

Ošetřování: na kůži tekutý pudr,event Tanno Hermal,nyní novinka Virasooth gel či Cutozink 10% spray,na sliznice-dutina ústní-genc.violet, nebo Neocid gel.lze použit i homeopatický gel Dapis.

Teplotu srážet paralenem.

Při svědění- Fenistil kapky,Dithiaden,Zyrtec,Zodac..dle váhy a věku!!

Druhý týden lze dítě sprchovat, kontrola za 14 dní od prvních příznaků.Při problémech pochopitelně ihned.

Komplikace: puchýřky v těsné blízkosti oka či v oku-je třeba antibiotická oční mast.

Lze použít homeopatika:

výsev-Rhus toxicodendron 9 CH 2-4xdenně 5 gran.

stroupky-zasychání- Antimonium tartaricum též 2-4x denně 5 gran.

Vzhledem k tomu,že výsev i zasychání probíhají ve 2.-4.dnu současně,lze podávat současně.

Hojení- vylupování stroupků -lze podpořit jednorázovou dávkou 10 gran.Sulfur 15 CH...vše už je zaschlé.

Vzhledem k tomu, že je nyní zima, Vám nemusím říkat, že dítě po vyloupání neštoviček nesmí na slunko se opalovat, aby nemělo  poruchy pigmentace v místě jizvičky....takže budte rádi,že to máte ted´:).

 

 

 

Než a když porodíte:

Po celé těhotenství se připravujete, aby všechno bylo dokonale nachystané na příchod nového člena rodiny.

Ohledně postýlky a výbavičky Vám radit nebudu,jen dovolte několik poznámek ke zdravotnické problematice:

výživa: pravděpodobně uděláte- uděláme- vše proto, abyste miminko úspěšně kojila,ale kdyby ne,tak mějte nachystanou lahvičku s dudlíkem pro novorozence na mléko ,kojeneckou vodu. Mléko si raději předem nepořizujte,pokud by byl nutný dokrm již v porodnici,je dobré pokračovat v zavedené značce.Problémy s kojením Vám pomůže řešit odsavačka mateřského méka.

dětská kosmetika:

v prvních týdnech platí,že čím méně voňavé,tím lepší. Proto doporučuji si připravit slunečnicový či olivový olej z lékárny, mast na zadeček Rybilka nebo Sudocrem ev Bepanten,líh na pupek, oční kapky Ocuflash nebo Opthalmoseptonex,čtverečky z buničiny  na čištění pupíku ev. i očí.

Pokud chcete dětskou kosmetiku voňavější,doporučuji vybírat mezi značkami Weleda,Sebamed,Nela batole.K dispozici jsou i mycí oleje, které plet očistí i zvláční.

U dětských  očistných ubrousků i plenek dbejte na to, aby nebyly s příměsí např .aloe vera či heřmánku, někoho mohou dráždit.

léčiva:

při nadýmání lze použít přípravky Sab simplex,Lefax susp nebo Espumisan .

Lze mít doma též probiotika-t.j. "hodné bacily" do střeva- např . od firmy Biopron  či Swiss.Tyto výrobky jsou vhodné již od narození .

Když máte již miminko šťastně na světě, a jsme domluveni, že se k nám nahlásíte,prosím o zaslání smsky.

V den propuštění či druhý den prosím zavolejte do ordinace, zapíšeme si veškeré dostupné údaje a domluvíme se, zda máte zájem o návštěvu lékaře u novorozence v rodině, pokud ano,snažím se dojet do 2 pracovních dnů.

Můžete event. přijít s novorozencem do ordinace,sestřička Vás objedná po ordinačních hodinách, abychom měli na Vás dost času a nedošlo ke kontaktu  s nemocnými.

Na této první návštěvě Vám odpovím na Vaše nejasnosti ohledně péče o novorozence, dovezu Vám recepty a letáčky i informace o povinných a dobrovolných očkováních týkajících se miminka.

Nezapomeňte, že je Vaší povinností nahlásit novorozence ke zdravotnímu pojištění, teoreticky do osmi dní po porodu. Miminko musí být nahlášeno k pojištovně ,kterou má matka v den porodu.Na přihlášení k pojištění musíte mít rodné čislo z matriky./ty většinou nestíhají/.

Klíšťata - několik otázek a odpovědí:

Vzhledem k relativně velkému výskytu klíšťat dovolte několik heslovitých informací:

očkování: lze od 1 roku věku, doporučujeme po druhém roce věku.Lze kdykoliv v průběhu kalendářního roku, v době výskytu klíšťat očkujeme zrychleným schematem - dvě injekce v rozestupu 14 dní, dítě je chráněno 14 dní po druhé dávce.

ochrana: vhodná obuv a oděv ,repelenty- sledujte obsah účinné látky DEET-nad 20% chrání 5-8 hodin,do 10% jen hodinu či dvě!

výskyt:kde je tráva kolem 20 cm,tj parky,listnaté lesy,louky.Klíšťata neskáčou ze stromů,lezou v trávě.Prohlížejte a chraňte i své čtyřnohé přátele- klíště může přelézt z psa na dítě.

odstranění: co nejdříve!!!,jednak to jde lépe,jednak se tím zmenší pravděpodobnost přenosu nákazy.

je tudíž vhodné po návratu z procházky dítě osprchnout a prohlédnout.

postup:desinfekce -Betadine roztok, pak si dám na vatovou tyčinku či gázový čtverec trošičku tekutého mýdla a kroužím kolem místa přisátí...vždy se pustí,pak opět desinfekce.

Musím zdůraznit, že odborná literatura doporučuje pracovat v gum.rukavicích a klíště uchopit pinzetou či speciálními klíštkami za hlavičku-těsně u kůže a kývavými pohyby vyviklat.Já mám lepší zkušenost s výše uvedeným postupem, klíštkami se lehce přeštípne.Hlavně nedávat olej či mast.Klíště pak spláchnu do WC.Nerozmačkávat!!nespalovat např. nad svíčkou - může se rozprsknout a nebezpečí přenosu nákazy.

Zapiště si kdy a kde mělo dítě a klístě a sledujet event.zarudnutí / zvětšující se zarudnutí o průměru několika cm s centrálním výbledem/ v místě přisátí či celkové příznaky-únava, teplota, bolest hlavy...pak hned k lékaři.

Vitamin B: určitě dejte dětem na tábor obyčejný B komplex, 1x1 drg, klíšťata i jiný hmyz na ně bude méně útočit.

Syrové kozí ev. kravské či ovčí mléko může být výjimečně též zdrojem nákazy.

Vyšetření klíštěte:je to dle mého názoru zbytečné...lze to někam poslat, oni to za poplatek několika stovek vyšetří a vy víte, že mělo klíště infekci...ale nevíte, zda to dostalo dítě...stejně se jen sleduje a vyčkává.

Očkujte sebe a prarodiče dítěte- u starších, dospělých osob bývá průběh nemoci závažnější.

Léčba chřipky

Zásady léčby nyní probíhajících virových onemocnění-chřipky:

Nyní je vysoký výskyt viroz s následujcícím průběhem:náhle vysoká horečka dva až tři dny,dosahuje až ke 39 st,dráždivý kašel, děti bolí v krku,občas i rýma.

Léčba:srážet horečku blížící se 38 či nad 38 st. Panadolem či paralenem,mexalenem dle hmotnosti dítěte, rozhodnutí, zda použít sirup, tabletky či čípky je na Vás, resp.na Vašem dítěti.Léky s účinnou látkou paracetamol podáváme po 6 hodinách.Vystoupí-li horečka dříve nad 38,např.již po 4 hodinách, lze podat lék s účinnou látku ibuprofen,jmenují se Ibalgin,Nurofen,Brufen.Opět jsou k dispozici sirup,čípek,tabletka,dávkování dle hmotnosti dítěte.

Na přidružený dráždivý kašel používáme např Stoptusin sirup,kapky či tabletky,večer při dráždivém kašli lze podat dávku Sinecodu.

Děti často udávají bolest v krku-hrdlo je prosáklé,překrvené, ale nejsou zvětšené podčelitní uzliny a mandle jsou bez povláčků- podáme obvyklé "cucavky"-Strepsils, Anginal, Drill,Neoangin., Isla pastilky..

Lehká strava,dostatek tekutin a vitaminů jsou samozřejmostí.

Po poklesu horeček obvykle kašel ustupuje, ev.přechází do vlhkého,podáme mucosolvan,mucosin,hedelix.solmucol..

Pokud by došlo po poklesu horeček o opětovnému vzestupu, je ńutno přijít k lékaři, většinou to signalizuje komplikaci chřipky.

Dítě znovu pustíme do školy až po několika dnech,kdy je zcela bez teploty.

Pro příznicve homeopatie:

pocit rozlámaného těla, svalové bolesti- výborná je Paragrippe, 3x2 cucat i častěji.

při prvních příznacích chřipky nasadit Oscilococcinum-2-3x půl tubičky tři dny za sebou

Oscilo lze podávat preventivně,nyní v chřipkovém období např půl tubičky ob den či denně.

Výborný je též přípravek Biopron Pro Imun-lze cucat 1 tabl 1x denně opět celé chřipkové období a v okamžku,kdy na člověka "něco leze",zvýšit na 2-3x1.

Obdobně lze používat přípravky Preventan,Preventan akut,Preventan junior.

Zvracení

Vzhledem k vysokému počtu žaludečněstřevních chřipek u batolat a předškoláků si dovoluji připomenout zásady léčby:

Čím mladší dítě,tím závažnější je zvracení, dehydratace-odvodnění nastává rychleji, tím dříve musí do nemocnice.

-případnou horečku srážíme čípkovou formou / Panadol.Nurofen/

- opakované zvracení: dítěti podáváme chladnou tekutinu, nejlépe minerálku či heřmánkový čaj ev.rehydratační roztoky-Iontia,Kulíšek,Elektrolyt - po lžicích-2 lžíce po 5-10 minutách.Větší množství tekutiny či teplý čaj může vyvolat opětovné zvracení.

V lékárně jsou nově k dispozici čípky na opakované zvracení s účinnou látkou Domperidon, v síle 10 či 20 mg.

Sledujeme množství vypité tekutiny,močení,ev.další zvracení či průjem.Teprve když dítě již 2 hodiny nezvrací a chladný nápoj udrží, začneme podávat chladnou jablečnou výživu, opět malá množství-lžičky-opakovaně.Toleruje-li žaludek podanou stravu, zkusíme přidat starší pečivo, piškoty.

S úspěchem lze použít homeopatikum Ipeca 9 CH,kdy rozpustíte 10 gran.v 50 ml chladné vody a po zatřepání dáváte dítěti upíjet.

Přidá-li se průjem, podáváme Enterol sáčky v množství 2xd 1, ev .Smecta sáčky 2-3x d 1,ev.Tasectan 250 sáčky 3x1,či Biopron forte-kombinace enterolu a probiotika v kapsli.Dítěti nedáváme mléko !,nabízíme upíjet  rýžový odvar, rehydratační roztoky,mrkvovorýžový odvar ORS 200 od Hippu, strouhané jablko,mixované banány, rozvařenou rýži a mrkev.

Upozorňuji na novinku Hidrasec 10 nebo 30 mg prášek, zmírňuje průjem během několika hodin,vynikající s sebou na zahraniční cesty.

Má-li dítě zvracení a průjem současně, léčím jako závažnější situaci zvracení!/nedávám opakovaně zvracejícímu dítěti Smectu!/teprve po zklidnění zvracení začneme podávat smectu,tasectan probiotika.../

Nevedou-li tato opatření k zastavení opakovaného zvracení do 2-3-5 hodin, dítě vyzvrací téměř vše, co pozřelo, musíte s dítětem k lékaři, na pohotovost ev. do nemocnice k příjmu.

Prevence  "cestovatelských průjmů"

Při průjmu je změněna funkce střeva, které místo vstřebávání tekutiny pracuje obráceně, tj.vylučuje tekutiny do střeva a výsledkem je průjem.Onemocnění trvá 3-5 dní a projevuje se odchodem více jak 3 řídkých stolice denně.Někdy bývá i zvracení, bolesti břicha, horečka.

Až 90% těchto cestovatelských průjmů má bakteriální původ.

Jak se  vyhnout nepříjemnostem na cestě:

Nejčastějším zdrojem je kontaminovaná voda či potrava.

Dodržujte zásadu "šesti O"

1/obchod- nakupujte v kamenném obchodě

2/originál- potraviny a nápoje kupujte jen v originálních baleních.

3/otevřít- kontrolujte, zda nápoje jsou opravdu zavřené .Odmítejte led do vody, nevíte, z čeho a jak dlouho je zmražen!

4/oloupat- dávejte přednost ovoci,které můžete oloupat

5/omýt- jezte jen ovoce a zeleninu,které jste si sami omyli nezávadnou-tj balenou-vodou.

6/ovařit- pijte jen vodu povařenou 10 minut, nemáte-li k dispozici balenou vodu, preferujte jídla tepelně upravená.

Léčba:

1/ průjem bez dalších příznaků- rehydratace- Iontia prebio,Kulíšek,Rehydrtační roztok, rýžový odvar, ORS 200, dietní opatření: tmavý čaj, suchary, vařená mrkev, banány, léky: Hidrasec ,Tasectan,Smecta,Enterol tobolky 2x1 či Biopron forte 1x1

2/ průjem s křečemi v břiše- Hidrasec sáčky dle váhy dítěte, Enterol  zvýšit na 2x2, ostatní viz výše, lze podat i Smectu či "živočišné uhlí" - tyto dva léky podáváme alespon v půlhodinových odstupech od jiných léčiv.

3/ těžký průjem s krví, křečemi, horečkou, zimnicí- vyhledejte lékaře,dostanete antibiotika + předchozí léčba.

Prevence:již několik dní před pobytem v hygienicky problémové lokalitě a po celou dobu pobytu- Biopron forte 1x1, ev. Enterol acut 1x1,ev. Biopron 9 premium.

Dětské úrazy:

Průzkumy ukazují, že téměř  dvě třetiny úrazů dětí do 14 let vzniknou doma, u dospívajícíh je to jedna třetina.

Co udělat, aby Váš domov byl pro děti bezpečnější?

Chodba,schodiště- nebezpečí pádu z výšky- udělat zábrany- "vrátka", aby se batole nemohlo skutálet po schodech, zkontrolovat rozteče mezi příčkami zábradlí.

Obývací pokoj-zajistit nábytek proti převrácení ev. stržení, rohy a hrany opatřit chráničí, zabránit kontaktu s ohnem, krbem, nemít doma jedovaté ev. alergii vyvolávající rostliny, pozor na elektrické šnůry, zásuvky, ale i na šnůry jako takové-nebezpečí škrcení.

Dětský pokoj- kontrolovat hračky, zda jsou vhodné věkem, zda nemají ostré hrany, kupovat jen zdravotně nezávadné hračky.Kojence nikdy nenechat ani vteřinu bez dozoru na přebalovacím stole, odstranit od oken židle- nebezpečí pádu z okna.

Jídelna- zabezpečit stůl, ubrus proti stržení, převrácení, při ohřevu v MV kontrolovat teplotu potravy.

Kuchyň,spíž- sporák zajistit ochranným panelem, na troubu dát dětský zámek, nic neponechávat na okraji kuchyňské pracovní desky.Zásuvky s noži a jinými ostrými předměty zabezpečit.Bezpečné uložení chemických látek,zápalek,zapalovačů.

Koupelna- kontrolovat teplotu vody, zabránit náhodnému puštění horké vody, hlídat dítě před uklouznutím, udeřením se a ev. utonutím ve vaně.

Garáž,dílna,kůlna-zamykat!

Auto- vždy přepravovat dítě ve vhodném zádržném systému-tj.v autosedačce dle předpisů.

Zahrada- nenechávejte dítě zcela bez dozoru,i na schválených prolézačkách či houpačkách může dojít k úrazu.

máte-li bazeén, zabezpečte jeho okolí, aby tam dítě nemohlo bez Vás vstoupit.

při otevřeném ohni nenechávejte dítě bez dozoru.

pozor na sudy na dešťovou vodu!

Jak postupovat při:

     krvácení- dítě položte, končetinu zvedněte, přiložte tlakový obvaz, ev.stlačte ránu rukou, volejte při masivním krvácení záchranku.

     popáleniny, opařeniny -dle velikosti-popáleninu povrchovou do velikosti dlaně dítěte zvládnete sami, s většími k lékaři.

technická pomoc-uhaste oheň, svlečte horký oděv pokud není přiškvařen, odstraňte z těla dítěte vše, co vodí teplo -prstýnky,náušnice.

zdravotní pomoc-popáleninu ihned chlaďte studenou, pomalu tekoucí vodou, případně ponořte do nádoby s chladnou vodou, chladte asi 15-30 minut, pak obvaz, puchýře nepropichujte, na popálené místo nedávejte masti ani zásypy.

závažné popáleniny-chladit,pak teprve odstranit oblečení,volat RZP.

     otravy- je-li dítě při vědomí,volejte Toxikologickou linku,volejte záchranku,seberte lékovky či jiné zbytky,které dítě asi požilo.

     poranění oka

cizí tělísko v oku: zabraňte mnutí oka, vypláchněte oko čistou vodou, pokuste se tělísko setřít růžkem kapesníku.Pokud nelze tělísko vyjmout, zakryjte oko obvazem a odjedte na oční oddělení.

poleptání oka chemickými látkami-neprodleně oko vypláchněte vodou, od vnitřního koutku k vnějšímu.Vyplachujte opakovaně, odvoz k lékaři na oční odd.je nutný.

úrazy oka -nejčastěji vznikne oděrka rohovky- stačí antib .oční mast, při vážnějších zraněních-zhmoždění očního bulbu, proniknutí předmětu do oka-okamžite k lékaři, ev RZP.

      Cizí těleso v uchu- pokuste se vyplavit-ne u předmětů, které vodou bobtnají- hrach, jinak k ušnímu lékaři.

      Krvácení z ucha- jedná li se o škrábnutí, stačí desinfekce, ale při krvácení z ucha při úrazu hlavy nebo pádu na hlavu volat RZP.

      Poranění nosu:krvácení-předklonit hlavu, zmáčkněte nosní chřípí, obklad na zátylek, nepřestane-li , tak na ORL.Též lze vložit do nosní dírky Gelaspon-houbička stavějící krvácení.

lékaře vyhledejtě,jestliže:

krvácení z nosu neustává

došlo ke zlomenině nosu

v nose je cizí těleso, které nejde vysmrkat.

     Pády:

nehýbejte s dítětem a volejte RZP jestliže máte dojem, že dítě má zraněnou hlavu, krk, páteř.

- jestliže dítě je v bezvědomí,namáhavě dýchá

- jestliže nedýchá-zde musíte zahájit resuscitaci.

- z nosu,uší  či úst vytéká čirá tekutina či krev.

jedte na pohotovost či k lékaři jestliže: dítě není k utišení a pláče, je ospalé a obtížně se budí, zvrací, stěžuje si na bolest šíje či zad, jestliže normálně nechodí, jestliže se chová jinak,než jindy.

V ostatních případech vemte dítě do náručí, ukonejšete ho, dejte na ránu obklady, nechte dítě odpočívat a opakovaně je kontrolujte.

     Vyražený zub:

vyražený trvalý zub i dítě je nutno do 30 minut dopravid k zubaři.Zub ničím neomývejte,zabalte ho do čistého vlhkého kapesníku.

Masáž srdce a umělé dýchání:

A-uvolnění dýchacích cest-otevřete ústa, zkontrolujte, zda tam není cizí těleso či zvratky, ev.krátce udeřte dítě do zad mezi lopatky, začne-li dýchat, uložte dítě na bok do stabilizované polohy a volejte RZP.

B-pokud nedýchá,začněte s umělým dýcháním- mírný záklon hlavy, kojencům vdechuji zaroveň do úst a nosíku, větším dětem jen do úst

C-nepřímá srdeční masáž:

dítě do 1 roku- leží na zádech, nahmatat hrudní kost,bříška dvou prstů položte jeden prst pod spojnici prsních bradavek.Stiskněte prsty hrudní kost do hloubky 1,5 cm, pak uvolněte, opakujte ve frekvenci 120x za minutu.Po každém třetím stlačení proveďte umělý vdech.

děti nad rok: dítě leží na zádech na pevné podložce,dlaň položte na dolní polovinu hrudní kosti, stlačujte hrudní kost napjatou rukou zhruba do třetiny hloubky hrudníku, frekvence 100/min, u starších děti masírujeme oběma rukama.Po 30 stlačeních 2 um. vdechy.

V případě 2 zachránců je poměr mezi stlačeními a vdechy 15:2.

P.S.: Doufám, že to nikdy nebudete potřebovat.

důležitá tel čísla:

112- tísňové volání

155- záchranná služba

150- hasičí

158- policie

156- městská policie 

224915402- toxikologická linka/ hlásit co dítě snědlo, kolik toho snědlo,kolik dítě váží/

Kožní problémy  u dětí v létě:

Atopický ekzém- se zlepší a stačí jen promašťovat večer.

Impetigo- je kožní infekční onemocnění, vyvolané zlatým stafylokokem nebo streptokokem, projevující se puchýřky, které prasknou a je tam hnisavá sekrece.Při škrábání se rozšiřují, dotykem či ručníkem se mohou přenést i na jiné děti.

Léčba-Betadine roztok,Betadine mast a při větším množství či přibývání dalších ložisek k lékaři, dítě dostane antibiotika.Jsou nutná přísná hygienická opatření k zabránění šíření na další děti!

Lymská boreliosa- bakterie Borrelia je přenášena z divoce žijících zvířat přisátím klíštěte.Přibližně po 7 dnech po přisátí se začne v okolí vpichu vytvářet okrouhlá skvrna o průměru 5 cm až desítky cm a šíří se do okolí, v centru bledne.Zde je nutno navštívit lékaře, který nasadí antibiotika.

Srpnová vyrážka- vyvolavatelem jsou larvy svilušky podzimní, žijící v  trávě, které se přisají a pak odpadnou.Vyvolávají výrazné svědění s "pupínky".Kůži stačí zklidnit např. tekutým pudrem a podat lék proti svědění.Výskyt v letních měsících s maximem v srpnu.

Reakce na štípnutí hmyzem-viz minulý článeček.

Vyrážka z koupání- je vyvolána larvami ptačích motolic,výskyt ve sladkých vodách.Larva se zavrtá do pokožky plavce,ten pocituje svědění již při koupání.Do 12 hodin po koupání se objeví pupínky, které silně svědí.Zabráníme-li zanesení infekce škrábáním, zhojí se do několika dní.

Ekzém po tetováži henou-Dočasné tetování henou -7.-10. den se objeví pupínky až puchýřky, které silně svědí.Je to způsobeno tím, že do heny přidají chemickou látku PPD, která zajistí delší trvanlivost a výraznější barevnost.Ale tato látka je silný kožní alergen, který vyvolá alergický ekzém.Léčba -léky proti svědění- zyrtec, zodac, krém s kortikoidy.Prevence- nedovolit "nevinné tetování", alergie na látku může přetrvávat celý život a rozšířit se na další barviva a konzervační látky v kosmetických přípravcích.

Mořská poranění- žahavé meduzy-  nejčastěji na dolních končetinách puchýřky uspořádané do pruhu. Léčba- zyrtec,Zodac,Fenistil gel.+chladit.

Vyrážka ze slunička- zarudnutí až puchýřky na místech vystavených slunku,s pálením...dop Pantenol,Fenistil gel,  čajové obklady, Zyrtec, zodac.

Vyrážka z rostlin- rostliny jako routa či bolševník jsou schopny vyvolat na pokožce potřísněné šťávou z těchto rostlin a vystavené slunku zarudnutí a ž puchýřky-vždy na těle nechráněném oděvem -léčba obklad,Tek pudr.

Spálení sluníčkem- zarudnutí, bolestivost v místech vystavených slunku při nedostatečném namazání se dostatečným UV filtrem, léčba-chladit,čajové obklady.Pantenol spray,zklidnující plet. mléko po opalování s pantenolem.

Závěrem-letní dětské dermatozy mohou pokazit dětem prázdniny a rodičům dovolenou.Ke sníženmí výskytu je nutná prevence:hygienická pravidla na táborech, kůži chránit repelenty ,nedovolit tetování, nehrát si s bolševníkem.

Opalování-malé děti do 1 roka nevystavujeme přímému slunku vůbec, batolata držíme v polostínu, v poledních hodinách nechodit na slunko vůbec, používat opakovaně prostředky s UV filtry, pro děti k moři doporučuji maximální filtry- tj. 50+ ,existují též krémy s mechanickými filtry/odrážejí slunce/ vhodné právě pro malé děti.A nutno mazat opakovaně.

Jak chránit děti, když hrozí komáři, klíšťata a vši?

Ochrana proti komárům a klíšťatům:

Repelenty-kupovat v kamenných obchodech!musí být schválené Státním zdravotním ústavem.

Účinnost –dle obsahu deetu- pro dospělé 20-30%, pro děti 7-15%..většinou jsou schváleny od 2 let věku.Doporučují OFF.

Přírodní repetenty - většinou jen nedostatečný efekt.

Funguje homeopatikum- Ledum palustre 9CH-2x d 5 gran.po celou dobu pobytu.

Též podávání B komplexu-1x1- mění pach potu a klíšťatům dítě tolik „nechutná“.

Když dítě štípnou:

1/ Komáři,muchničky – desinfekce ,zabránit škrábání-ostříhat nehty!!,potřít přípravky na hmyzí štípnutí-Fenistil gel.,Altermed gel,Psilo- balsam.Fungují i doporučení babiček-ocet,cibule,chlazení.

Zanese-li si dítě do štípance infekci,projeví se to zarudnutím,event. sekrecí hnisu,dop Betadine mast, ev .k lékaři.

2/ Vosy,včely- při štípnutí včelou je vhodné vytlačit žihadlo jako třísku,aby se další hmyzí jed nevytlačil do rány, štípanec otřeme desinfekcí, dáme obklad, ev výše jmenované přípravky na štípnutí.Reaguje-li dítě velkou lokální- místní reakcí,podáme zyrtec či dithiaden tabl.1-2 dny.

3/ Klíšťata:repelent a oblečení je základ! Klíštata žijí v trávě vysoké od 20 cm do 1 metru,do trávy či lesa je vhodné chodit v pevné obuvi, dlouhých kalhotách nejlépe zastrčených do bot a nastříkat obuv, ponožky i kalhoty repelentem.

Po příchodu domů je vhodné dítě zkontrolovat a event. klíště co nejdříve odstranit.

Odstranění: desinfekce-Betadine roztok,pinzetou vyviklat- já to dělám gázou /papír.kapesníček/ potřeným antibakteriálním gelem kroužím kolem klíštěte a za chvilku se vždy pustí, pak opět desinfekci.Klíště hodit do kamen event. spláchnout do WC,nerozmačkávat!!zaznamenat si kdy a kde se klíště přisálo.

Klíšťata přenášejí dvě nemoci:

Klíšťovou encefalitidu – lze očkovat.

Příznaky-do dvou týdnů po přisátí-chřipkové obtíže-bolest hlavy, teplota,únava…zde je důležité nechat dítě v klidu,většinou tím onemocnění skončí,objeví-li se po 1-2 denní pauze horečka, silná bolest hlavy,závratě ,zvracení-ihned do nemocnice.

Boreliosu - kolem místa přisátí se za týden vytvoří kruhovitá skvrna, postupně se zvětšuje a v centru bledne...k lékaři a je nutná léčba antibiotiky.

Vši:

přelézají- neskáčou!-k nákaze dojde dotykem vlasů, hlav dětí, ev. použitím hřebenu.

Prevence-repelentní šampony.

Léčba- nejlépe přípravek Diffusil H forte spray –použít dle návodu, za 7-10 dní zopakovat, po použití přípravku je nutno odstranit všechny parazity i hnidy- namočit vlasy octovou vodou a vyčesávat, pak prohlédnout hlavu a event. zbylé hnidy odstranit nehtem. Živá hnida „lupne“, mrtvé hnidy odrůstají s vlasy,jsou dále od kořínků.

Kontrolovat další tři týdny.

Všechny hřebeny, kartáče vydesinfikovat,vyprat oblečení i ložní prádlo.

PlusOptix

Vážení rodiče,

nově máme v ordinaci přístroj na vyšetření zraku dětí Plusoptix.

Přístroj slouží k časnému záchytu očních vad kojenců, batolat + předškolních dětí. Vy ho vidíte. Vidí správně ono Vás?

Vidění, neboli zrakové vnímání je výsledkem spolupráce celého zrakového analyzátoru na všech jeho stupních tj. oka, zrakové dráhy a mozkových zrakových center včetně asociačních oblastí. Tato komplexní funkce se vyvíjí během prvních měsíců a let života dítěte. Pro normální vidění je důležitý adekvátní vývoj zraku obou očí. Pokud dítě nemůže z jakéhokoli důvodu oči správně používat, zrak se nevyvíjí správně a může se dokonce horšit. Systém vývoje vidění má svá kritická období a je z větší části dokončen ve 3 letech. Dále se upevňuje do 6 až 8 let. Později jej můžeme ovlivnit jen velmi málo nebo vůbec ne. Včasné odhalení některé z příčin poruch vývoje vidění dává dítěti naději na správnou a hlavně účinnou léčbu vznikající tupozrakosti.

V mnohých případech je velmi těžké rozpoznat počínající tupozrakost a postižení se dlouhou dobu může vyvíjet zcela bez příznaků, zvláště u malých dětí, kde nelze ve snaze o přesné vyšetření počítat s jejich spoluprací. Dítě vidí zdravým okem normálně, běžně vjem tupozrakého oka nepostrádá a je zvyklé nahradit oslabené prostorové hloubkové vidění jinak. Diagnóza tupozrakosti rodiče mnohdy překvapí až při zahájení školní docházky jejich dítěte, kdy je již pravděpodobnost na úspěšné vyléčení velmi malá. Proto byla vyvinuta a po deset let zlepšována metoda videoretinoskopie, která umožňuje provádět screening všech dětí od 6 měsíců a v populaci tak odhalit některé choroby vedoucí k tupozrakosti. Ve spojení s včasnou a účinnou léčbou lze vývoj tupozrakosti zastavit.

Včasný screeningový test zraku dětí umožňuje přístroj Plusoptix.

Co je to tupozrakost?

Tupozrakost (amblyopie) je zhoršení zrakové ostrosti oka, které je způsobené nedostatečnou zrakovou stimulací v kritickém období vývoje vidění, obvykle bez na první pohled zřetelné oční vady. Výskyt tupozrakosti v dětské populaci kolísá okolo 4 %. Závažnost amblyopie je tím větší, čím dříve vznikne a čím déle trvá bez léčebného ovlivnění. Po ukončení vývoje zraku dítěte, což je dle aktuálních výzkumů osmý rok věku zdravého jedince, představuje tupozrakost trvalý, léčebně neovlivnitelný stav. Na základě aktuálních statistik má každé 12. dítě ve věku 4 let nezjištěnou oční vadu. Pokud zůstane neléčena, může pro dítě znamenat následky na celý život.

Nezanedbejte prevenci a nechte své děti vyšetřit již od 6 měsíců screeningovým přístrojem Plusoptix. Vyšetření je zcela bezbolestné a nestresující, protože dítě sedí u Vás na klíně a je měřeno ze vzdálenosti 1 metru. Vyšetření trvá pouze několik vteřin.

Vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění u dětí ve věku 10-12 měs a 18 měsiců, při závažné oční vadě v rodině se vyšetření opakuje ve 2 a 3 letech věku dítěte.

Vyšetření můžeme provést na Vaši žádost i u 3.+5. letého dítěte za úhradu 300 Kč.