Aktuality‎ > ‎

Informace ohledně TBC

přidáno: 28. 4. 2022 23:56, autor: Lucie Otahalova
Vážení rodiče,
vzhledem k tomu, že je Vás hodně  zneklidněno epidemiologiockou situací v ČR, přikládám nejnovější informace ohledně potřeby/nepotřeby-kalmetizace u českých dětí.

Výskyt v tuberkulózy v České republice je velmi nízký, oproti Ukrajině více než desetinásobně nižší i přes to, že očkování dětí proti TBC je na Ukrajině povinné, zatímco v Česku se děti už více než 10 let neočkují. Očkování dětí nemá totiž na výskyt tuberkulózy prakticky žádný vliv. Tuberkulóza není snadno přenosná infekce. K nákaze je potřeba dlouhodobý kontakt s osobou, která má neléčenou aktivní formu plicní tuberkulózy. Nechytnete ji v autobuse ani v obchodě. Nákaza dítěte ve školce nebo škole není sice 100 % vyloučena (jako nic v medicíně), ale je extrémně nepravděpodobná. Vakcína proti tuberkulóze (BCG vakcína) je velmi účinná v prevenci těžkých forem infekce u kojenců, její účinnost u starších dětí a dospělých je velmi sporná. Děti z Ukrajiny, kterým je méně než 1 rok a nebyly očkované, by se měly očkovat. Pro nikoho jiného to nemá smysl, tak ji prosím pro své děti nechtějte.“

Toto je vydané stanovisko:

Vakcína proti tuberkulóze nechrání proti onemocnění tuberkulózou, chrání pouze nejmenší děti proti těžkému průběhu tuberkulózy (miliární tuberkulóza, meningitida) v populacích s vysokým rizikem přenosu tuberkulózy. Proto je její aplikace doporučena pouze v zemích s vysokým výskytem tuberkulózy, a to co nejdříve po narození. Po jednom roce věku již není očkování BCG doporučeno u žádného dítěte.

Comments