Aktuality

Aktuální dění v ordinaci


Na této stránce se budou objevovat novinky a změny v ordinaci... 

Pokud chcete být vždy včas upozorněni, můžete se přihlásit k odběru novinek níže.


Dovolená v pátek 18.11.2022

přidáno: 11. 11. 2022 4:49, autor: Lucie Otahalova   [ aktualizováno 11. 11. 2022 4:50 ]

Vážení rodiče,milé děti,
v pátek 18/11/2022 budeme mít jeden den dovolené.

Pokud budou zdravotní problémy Vašeho dítěte neodkladné,obraťte se prosím na dětskou ambulanci v nemocnici Kolín -321756419 či na pohotovost v podvečerních hodinách či o víkendu.
Na ostatní se těším v pondělí 21.11.2022.
Děkuji za pochopení

Dovolená 8-19.8.2022

přidáno: 4. 8. 2022 2:42, autor: Lucie Otahalova

Vážení rodiče, milé děti,

máme

dovolenou od 8/8/2022 do 19/8/2022.

Pokud potřebujete akutně ošetřit Vaše dítě,

obraťte se ve dnech 8 -17/8 na dětskou ordinaci

Mudr. Cabrnocha, Český Brod, Žižkova ulice 1311,

tel. do ordinace 228224921,

ve čtvrtek a pátek 18+19/8/2022 má dr. Cabrnoch zavřeno ,Vaše dítě ošetří na dětském obvodě v Kolíně,

v nemocnici- pavilon X, tel.:321756675.

Můžete též navštívit dětskou pohotovost od 17 do 21 hodin v Kolíně.

Vždy se prosím telefonicky domluvte na návštěvě.

Ve dny svátku či o víkendu se obraťte na pohotovost v Kolíně 8-20 hodin.

Děkuji za pochopení

dr Otáhalová

Plusoptix

přidáno: 21. 7. 2022 5:24, autor: Lucie Otahalova   [ aktualizováno 4. 8. 2022 2:43 ]

Nově máme v ordinaci přístroj na vyšetření zraku Plusoptix.Toto zcela bezbolestné vyšetření odhalí eventuální zrakové vady dítěte,které nespolupracuje a umožní včasnou léčbu.
Vyšetření hradí zdravotní pojištovny ve věku 10-12 měsíců a 18 měsíců,provádíme při prohlídce.
Pokud máte o toto vyšetření zájem např u 3.letého dítěte,objednejte se u sestry, vyšetření stojí 300 kč.

Plán dovolené na léto 2022

přidáno: 3. 6. 2022 3:09, autor: Lucie Otahalova   [ aktualizováno 3. 6. 2022 4:45 ]

Vážení rodiče,milé děti, s předstihem Vás informuji o naší dovolené.
Především si zařidte včas potvrzení na tábory!
červenec: 4.-8.7.2022
srpen: 8.8-19.8.2022
Děkuji za pochopení.

Informace ohledně TBC

přidáno: 28. 4. 2022 23:56, autor: Lucie Otahalova

Vážení rodiče,
vzhledem k tomu, že je Vás hodně  zneklidněno epidemiologiockou situací v ČR, přikládám nejnovější informace ohledně potřeby/nepotřeby-kalmetizace u českých dětí.

Výskyt v tuberkulózy v České republice je velmi nízký, oproti Ukrajině více než desetinásobně nižší i přes to, že očkování dětí proti TBC je na Ukrajině povinné, zatímco v Česku se děti už více než 10 let neočkují. Očkování dětí nemá totiž na výskyt tuberkulózy prakticky žádný vliv. Tuberkulóza není snadno přenosná infekce. K nákaze je potřeba dlouhodobý kontakt s osobou, která má neléčenou aktivní formu plicní tuberkulózy. Nechytnete ji v autobuse ani v obchodě. Nákaza dítěte ve školce nebo škole není sice 100 % vyloučena (jako nic v medicíně), ale je extrémně nepravděpodobná. Vakcína proti tuberkulóze (BCG vakcína) je velmi účinná v prevenci těžkých forem infekce u kojenců, její účinnost u starších dětí a dospělých je velmi sporná. Děti z Ukrajiny, kterým je méně než 1 rok a nebyly očkované, by se měly očkovat. Pro nikoho jiného to nemá smysl, tak ji prosím pro své děti nechtějte.“

Toto je vydané stanovisko:

Vakcína proti tuberkulóze nechrání proti onemocnění tuberkulózou, chrání pouze nejmenší děti proti těžkému průběhu tuberkulózy (miliární tuberkulóza, meningitida) v populacích s vysokým rizikem přenosu tuberkulózy. Proto je její aplikace doporučena pouze v zemích s vysokým výskytem tuberkulózy, a to co nejdříve po narození. Po jednom roce věku již není očkování BCG doporučeno u žádného dítěte.

Není třeba očkovat české děti protio tbc v souvisloti s válkou na Ukrajině!

přidáno: 1. 4. 2022 2:10, autor: Lucie Otahalova

Vakcína proti tuberkulóze nechrání proti onemocnění tuberkulózou, chrání pouze nejmenší děti proti těžkému průběhu tuberkulózy (miliární tuberkulóza, meningitida) v populacích s vysokým rizikem přenosu tuberkulózy. Proto je její aplikace doporučena pouze v zemích s vysokým výskytem tuberkulózy, a to co nejdříve po narození. Po jednom roce věku již není očkování BCG doporučeno u žádného dítěte. ‍

V ČR je zavedeno selektivní očkování na základě indikace uvedené v Metodickém pokynu MZ a nadále nedoporučujeme plošné očkování ani doočkování českých dětí.
1. WHO doporučuje očkovat tam, kde je více než 40 případů na 100 000 obyvatel, v ČR je incidence do 5/100 000 a nedošlo k významnému nárůstu ani s příchodem ukrajinských uprchlíků.
2. Děti jsou zdrojem infekce minimálně.
3. Očkování nechrání proti tuberkulóze jako nemoci.
Ré:
U očkování proti TBC u našich dětí v současné době převažují jednoznačně rizika vakcinace živou vakcínou nad profitem vakcinace proti těžkému průběhu nemoci. Malé dítě do jednoho roku je ohroženo prakticky výhradně infekcí od blízkých rodinných příslušníků, která je při nízké incidenci TBC v ČR velmi nepravděpodobná. Navíc všechny děti, které se narodí do rodin, kde kdokoli z příslušníků TBC má či měl v minulosti, případně rodina pochází ze země s vysokým výskytem TBC, jsou očkovány po narození – očkování BCG vakcínou je selektivní a nadále se řídí platným metodickým pokynem.

Očkování proti meningokokům pro 14 ti leté!

přidáno: 27. 12. 2021 23:50, autor: Lucie Otahalova

Vážení rodiče i pacienti,
 od 1/1/2022 mají nárok na očkování ze zdravotního pojištění proti meningokokům Vaše dospivající děti mezi 14-15 roky věku.
Očkujeme vakcinou Nimenrix-1 dávkové schema proti meningokům ACWY,a vakcinu Bexsero - proti meningokoku B -2 dávky v rozestupu minimálně 1 měsíc.
Máte-li o očkování zájem ,kontaktujte sestru sms či piště mail .
Děkuji.

31.12.2021-pátek- dovolená

přidáno: 27. 12. 2021 23:42, autor: Lucie Otahalova

Vážení rodiče,
protože jsou Vaše děti zatím relativně zdravé a,tak si dovolíme si vzít jeden den dovolenou a uděláme si prodloužený víkend.
V pátek 31/12 neordinujeme.
Akutní stavy -vyhledejte ošetření u okolních lékařů nebo na dětské pohotovosti v Kolíně.
Ostatní v pondělí 3/1/2022.děkujeme.

Očkování proti meningokokům-nově men. B do 12.měs věku a obě vakciny hrazené mezi 14-15 let!

přidáno: 27. 12. 2021 2:52, autor: Lucie Otahalova

  • Invazivní meningokokové infekce

Doposud bylo očkování hrazeno u meningokoka skupiny B, pokud bylo očkování zahájeno do dovršení šestého měsíce věku, a skupiny A, C, W, Y, bylo-li očkování provedeno jednou dávkou v druhém roce života.

Nově budou tato očkování hrazena: U meningokoka skupiny B - bude-li zahájeno do dovršení dvanáctého měsíce věku nebo od čtrnácti let až po dovršení patnáctého roku věku.

U očkování proti meningokokovi skupin A, C, W, Y, bude-li očkování provedeno jednou dávkou od 1-2 roku věku nebo od 14 do 15 let věku.

„Odhadovaná proočkovanost u malých dětí v roce 2021 u očkování proti meningokokovi typu B je 70 %, u meningokoka ACWY je 50%. Posunutí zahájení očkování do 1 roku může pomoci rozhoupat i maminky, které váhají či se bojí, že očkování je pro miminko v prvních měsících mnoho .

„Většina českých pediatrů vítá, že se začne hradit očkování i u adolescentů. Podle jejich odhadů je v současné době proočkovanost v této věkové kohortě 30 %, přičemž povědomí o onemocnění a možnosti očkování je v této věkové kategorii velmi nízké,” dodává.


Prosím rodiče,kteří mají zájem očkovat své děti mezi 14.-15.rokem věku,at nás kontaktují-nejlépe sms či mail..

Výběr z tisku ohledně očkování dětí proti covidu

přidáno: 15. 12. 2021 1:30, autor: Lucie Otahalova   [ aktualizováno 15. 12. 2021 1:35 ]


Očkování proti Covid 19 :


Výběr z tisku pro rodiče,kteří hledají informace….
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/covid-19-deti-ockovani-koronavirus-vakcina-otazky-odpovedi_2112102224_patProč očkovat i mladší děti ve věku 5 až 12 let?
„Vážný průběh nemoci covid-19 spojený s plicním postižením a těžkým zápalem plic postihuje jen malou skupinu dětí, ve většině případů ty, které mají další vážná přidružená onemocnění,“ shrnuje lékař Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol Jan David.

Jinak zdravé děti často prodělají nákazu koronavirem buď s žádnými, nebo s mírnými příznaky, může u nich ovšem dojít k takzvané multisystémové zánětlivé odpovědi, postcovidovému syndromu PIMS. Ten se projevuje během několika týdnů po prodělané infekci a ohrožuje zdraví dítěte.

 Které dítě syndrom PIMS postihne a které ne, se podle něj ale nedá předem určit. I proto Jan David osobně očkování mladších dětí doporučuje.

Předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová by očkování doporučila pro děti s chronickým onemocněním nebo obezitou, u nichž lze očekávat horší průběh nemoci.

Jak postupovat, pokud chcete nechat své dítě očkovat?
Jednou z možností je zavolat pediatrovi, za kterým s dítětem běžně chodíte, a zeptat se ho, jestli se chystá očkovat proti koronaviru. Právě na dětské lékaře totiž ministerstvo zdravotnictví při proočkovávání menších dětí hodně spoléhá.

Předškoláky a mladší školní děti budou očkovat i v některých očkovacích centrech, třeba ve vybraných nemocnicích. 

Hlavně do těchto větších zařízení vás nasměruje také online rezervační systém na webu registrace.mzcr.cz, přes který se přihlašují k očkování i dospělí a starší děti. Registrace pro děti mezi 5 a 11 lety se otevře v noci z neděle na pondělí 13. prosince.

„Jakoukoli odchylku od schváleného schématu bych konzultovala s pediatrem, který nejlépe zná zdravotní stav dítěte,“ radí Ilona Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. 

„Vždy je potřeba dodržet aspoň jednotýdenní odstup od prodělání jakékoliv nemoci, dítě by mělo na očkování přijít zdravé a nemělo by prodělávat žádný akutní infekt,“ zdůrazňuje s tím, že předchozí prodělání covidu-19 není kontraindikací k podání vakcíny.

Čím se vlastně děti od 5 do 11 let budou očkovat?
Stejně jako děti starší smí dostat jen vakcínu Comirnaty od firem Pfizer/BionTech, konkrétně speciálně upravenou nižší třetinovou dávku. Vpichuje se do paže. Na očkování děti půjdou dvakrát s odstupem tří týdnů.

Zatím se ukazuje, že po očkování můžou mít podobné nežádoucí účinky jako dospělí, to znamená, že je může bolet ruka, mohou být unavené nebo pociťovat bolest hlavy či svalů. Zlepší se to ale během několika dnů.

Už za několik týdnů by mohla být dostupná také dětská vakcína dalšího výrobce. „V tuto chvíli probíhá ještě další hodnocení, a to u vakcíny od firmy Moderna,“ dodává Storová.

Je tato vakcína pro děti stoprocentně bezpečná?
Dětskou variantu vakcíny Comirnaty (Pfizer/BionTech) schválila Evropská léková agentura letos v druhé polovině listopadu.

„Aby mohla být jakákoli vakcína registrovaná pro děti, musí splňovat jednu základní věc: přínosy očkování musí pro každého dětského pacienta převažovat nad možnými riziky, které by očkování mohlo způsobit,“ ujišťuje ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.Seznam zprávy:Očkování dětí mezi 5 a 12 lety věku by mělo začít v týdnu od 13. prosince – v pondělí se oficiálně spustila možnost registrace, systém se však ve skutečnosti rozběhl již v neděli večer. Probíhá podobně jako registrace dospívajících a dospělých. Rodič dítě registruje na číslo svého mobilního telefonu a uvádí svůj e-mail, rodné číslo dítěte a jeho zdravotní pojišťovnu.

Součástí je i krátký dotazník týkající se zdravotního stavu dítěte, v němž rodiče zaškrtne, zda jeho dítě covid-19 prodělalo či ne, zda mělo v minulosti nějakou reakci na očkování nebo zda bere nějaké léky. Zároveň je třeba zvolit očkovací místo, kam chce s dítětem přijít – bude jich méně než v případě dospělých, protože na místě musí být mimo jiné pediatr. Centra budou postupně přibývat například ve velkých nemocnicích.

Následně přijde na mobil rodiče SMS s PIN 2, s jehož pomocí si na webu zarezervuje pro své dítě konkrétní termín. Každé dítě musí mít svou vlastní registraci, všechny lze provést s jedním rodičovským telefonním číslem. PIN 2 může přijít až několik dní po vlastní registraci do systému.

Na rozdíl od dospělých a dětí od 12 let výše se mladší děti očkují třetinovou dávkou a není možné vybrat vakcínu, používá se jen Comirnaty od výrobce Pfizer/BioNTech. Podává se rovněž ve dvou dávkách s odstupem tří týdnů.

Zavolejte praktikovi

Krom velkých center by měli očkovat i dětští praktici, ale zdaleka ne všichni to budou dělat, protože je to organizačně poměrně složité – obávají se například toho, že by jim vakcíny zbývaly, kdyby se jim nepovedlo pozvat dost dětí najednou. Ověřit se to dá telefonátem lékaři dítěte a případně ho tam rovnou objednat.

Přínosy a rizika

Je pravda, že děti v naprosté většině prodělají covid-19 bez vážnějších potíží, často zcela bez příznaků. Ale i mezi nimi jsou případy, kdy mají vážný zápal plic, končí v nemocnicích a několik dětí i v Česku již na nemoc zemřelo. Navíc je ohrožuje syndrom PIMS a dlouhodobé postcovidové potíže, například s únavou a soustředěním.

Tomu by mělo očkování předejít, i když stejně jako u dospělých nemusí ochránit před samotnou nákazou.

Vedlejší účinky po očkování jsou podle zkušeností ze zemí, kde se děti z této věkové skupiny již očkují, stejné jako u dospívajících a dospělých. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Bývají obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování.

Je dobré vědět, že vakcína není experimentální, ačkoli to její kritici tvrdí – má za sebou všechny potřebné klinické studie, na jejichž základě ji například Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila pro použití u dětí 25. listopadu 2021.

EMA dospěla k závěru, že přínosy přípravku Comirnaty u dětí ve věku 5 až 12 let, zvláště u těch, které mají doprovodná onemocnění a hrozil by jim proto závažnější průběh nemoci, převyšují jeho rizika. Ukazuje se navíc, že čím více lidí v populaci je očkováno, tím více by se mělo zpomalit šíření viru a počet těžkých případů po nákaze.

Očkování po prodělané nemoci

Mnoho dětí z této věkové skupiny už covid-19 prodělalo, a nabízí se tak otázka, zda je rodiče mohou nechat očkovat a s jakým odstupem.

„Podle doporučení americké CDC je možné očkovat bezprostředně po ukončení izolace. Podle doporučení České vakcinologické společnosti týden po ukončení izolace po bezpříznakovém průběhu a 14 dní po příznakovém onemocnění,“ vysvětluje dětský praktický lékař Daniel Dražan, člen výboru odborné vakcinologické společnosti.

Podle něj nehraje roli, zda měly či neměly nemoc s příznaky či bez nich, a není ani potřeba, aby chodily na test protilátek.

Zároveň pokud někdo děti zatím očkovat nechce, nemusí – povinné to není a navíc jim stejně jako všem ostatním věkovým skupinám platí 180 dní certifikát o prodělání nemoci, který má stejnou váhu jako plné očkování.

Děti do 12 let se momentálně prakticky nikde nemusí prokazovat ničím, pokud jde o covid-19. V restauracích stejně jako třeba v kině po nich nikdo žádný certifikát nechce, ale je možné, že i tady přijde do budoucna zpřísnění. Je to vidět například na pravidlech pro lyžařské kurzy pro děti starší 12 let, které už se mohly nechat očkovat.1-10 of 26